Featured post

Poziv na sudjelovanje u Erasmus+ kombiniranom intenzivnom programu (blended intensive programmes, BIP) Soldiers and civilians in Dacia. Daily life on the Roman frontier (SCDac)

Odsjek za arheologiju poziva zainteresirane studentice i studente na sudjelovanje u Erasmus+ kombiniranom intenzivnom programu pod nazivom “Soldiers and civilians in Dacia. Daily life on the Roman frontier (SCDac)”, u čijoj provedbi, osim Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, sudjeluju Babeș-Bolyai University, Faculty of History and Philosophy (koordinator), University of Bayreuth i University of Plovdiv.

Program uključuje online radionicu koja će se održati 30.-31. 7. 2025., dva dana prije fizičke mobilnosti predviđene u razdoblju od 3. – 16. 8. 2025. na rimskodobnim vojnim nalazištima u sklopu arheoloških parkova Turda – Potaissa (okrug Cluj) i Războieni – Ad Batavos (okrug Alba) u Rumunjskoj. Osim sudjelovanja na arheološkom iskopavanju i terenskom pregledu, program uključuje osposobljavanje studenata u radu s digitalnim tehnologijama u arheološkom istraživanju poput obrade GIS podataka, izradi dokumentacije i obradi pokretnih nalaza te restauraciji nalaza i očuvanju arheološke baštine. Studenti će sudjelovanjem u programu steći 3 ECTS-a.

Uvjeti: upisan preddiplomski ili diplomski studij arheologije (u vrijeme provedbe programa student/ica mora imati status studenta) te aktivno poznavanje engleskog jezika.

Molbe, koje uključuju osnovne podatke i elektroničke adrese, životopis i motivacijsko pismo potrebno je dostaviti na e-mail adresu arheologija@ffzg.hr ili osobno u tajništvo Odsjeka za arheologiju. Natječaj je otvoren osam dana od objavljivanja na web stranicama Fakulteta (od 15. svibnja).

O pristiglim prijavama odlučivat će tročlano Povjerenstvo u sastavu izv. prof. dr. sc. Iva Kaić (predsjednica povjerenstva), doc. dr. sc. Vinka Matijević i doc. dr. sc. Mirna Cvetko.

U slučaju pozitivnog ishoda prijave za financiranje, studenti će dobiti financijsku potporu u iznosu od 79 eura po danu i potporu za put, a mogu ostvariti i dodatnu potporu u slučaju da su u posebnim kategorijama. Mole se kandidati da se detaljno upoznaju s Natječajem Sveučilišta i popratnom dokumentacijom.

Važna napomena: Studenti koji su ranije ostvarili Erasmus+ mobilnost (studijski boravak i/ili stručna praksa) trebaju voditi računa o ograničenju ukupnog trajanja mobilnosti. Sukladno Pravilniku o međunarodnoj mobilnosti Sveučilišta u Zagrebu (čl. 10 st. 2) student može u tijeku studija sudjelovati u mobilnosti više puta s tim da se ukupno trajanje mobilnosti određuje studijskim programom, a ne može biti duže od polovice trajanja određenog studijskog programa. Dakle za preddiplomsku razinu do 18, a za diplomsku razinu do 12 mjeseci.

Dan projekata Hrvatske zaklade za znanost

Pozivamo vas na predstavljanje novih HRZZ projekata koji će se održati u srijedu 28. svibnja 2025. u Vijećnici Filozofskog fakulteta s početkom u 12:00 sati.

PROGRAM
12:00 – Uvodna riječ – izv. prof. dr. sc. Lovorka Magaš Bilandžić, prodekanica za znanost i međunarodnu suradnju

Predstavljanje novih projekata HRZZ-a na Filozofskom fakultetu u Zagrebu

12:10–12:30 – prof. dr. sc. Rajna Šošić Klindžić
Istraživanje prostornog planiranja u neolitiku Slavonije neinvazivnim arheološkim metodama

12:30–12:50 – prof. dr. sc. Mirja Jarak
Radionička proizvodnja i uvoz u 8. i 9. stoljeću na području sjeverne Dalmacije

12:50–13:20 – doc. dr. sc. Ida Ograjšek Gorenjak
Žene i mijene: žene kao subjekti povijesnih mijena u Hrvatskoj

JAVNA OBRANA DIPLOMSKOG RADA – ROMAN CIBENEČKI

JAVNA OBRANA DIPLOMSKOG RADA
NA DIPLOMSKOM STUDIJU ARHEOLOGIJE
– SMJER SREDNJOVJEKOVNA ARHEOLOGIJA

Diplomant                                      ROMAN CIBENEČKI
Akademska godina upisa              2021./2022.
Datum obrane diplomskog rada   23. 5. 2025. u 10h u A-018
Tema diplomskog rada: Ranosrednjovjekovna groblja u sjeverozapadnoj Bosni i Hercegovini

Povjerenstvo za obranu diplomskog rada:
1. Dr. sc. Jana Škrgulja, viša asistentica, predsjednica povjerenstva
2. Petra Jeršek, asistentica, članica povjerenstva
3. Prof. dr. sc. Mirja Jarak, mentorica i članica povjerenstva

Poziv na predstavljanje antičkog smjera diplomskog studija arheologije

Poštovane studentice i studenti,

zbog boljeg razumijevanja programa diplomskog studija arheologije pozivamo sve studente 3. godine prijediplomskog studija arheologije da dođu na predstavljanje antičkog smjera diplomskog studija arheologije u utorak, 20. svibnja 2025. u  12,30h u A-018 Zbirku Odsjeka za arheologiju.

Smjer će predstaviti izv. prof. dr. sc. Iva Kaić i doc. dr. sc. Ana Pavlović.

OBAVIJEST O TERENSKOJ NASTAVI I ARHEOLOŠKIM ISTRAŽIVANJIMA U GARDUNU KOD TRILJA (TILURIUM) I NA POLOŽAJU KLANAC (NP KRKA)

Terenska nastava (prva grupa studenata) i arheološka istraživanja rimskog legijskog logora Tilurium u Gardunu kod Trilja održavat će se od 14. do 27. rujna 2025. godine.

Terenska nastava (druga grupa studenata) i arheološka istraživanja na položaju Klanac na području Nacionalnog parka Krka održavat će se od 28. rujna do 11. listopada 2025. godine.

U drugu grupu primat će se i prijave studenata koji nemaju obvezu pohađanja kolegija Terenska nastava. Prednost će imati studenti prijavljeni na kolegij.

Upite i prijave studenata (s naznakom preferirane grupe) poslati na mvukov@ffzg.unizg.hr

Poziv na predstavljanje znanstvenih aktivnosti Katedre za prapovijesnu arheologiju i prapovijesnog smjera diplomskog studija

Poštovane studentice i studenti,
Poštovane profesorice i profesori,

Katedra za prapovijesnu arheologiju poziva vas na predstavljanje svojih znanstvenih aktivnosti i prapovijesnog smjera diplomskog studija u četvrtak, 22. svibnja 2025. u 14h u A-018, Zbirci Odsjeka za arheologiju.

U nastavku je raspored predstavljanja tema znanstvenog rada Katedre za prapovijesnu arheologiju:

Ivor Karavanić
Predstavljanje Diplomskog studija arheologije – smjer prapovijest

Marko Banda
Istraživanje srednjeg paleolitika u Velikoj pećini u Kličevici

Rajna Šošić Klindžić
Magnetometrijska istraživanja neolitičkih kružnih struktura na prostoru Slavonije

Marcel Burić
Babina špilja – otok Hvar

Janja Mavrović Mokos
Istraživanja Prigorja u sklopu TRANS RIVERS projekta

Hrvoje Potrebica
Recentna istraživanja željeznog doba u Požeškoj kotlini i na južnom Jadranu

Luka Drahotusky-Bruketa
Od makro do mikro – organski ostatci željeznodobnog Kaptola

Julia Fileš Kramberger
Arheološki tekstil u prapovijesti

Veselimo se vašem dolasku!

Prof. dr. sc. Ivor Karavanić
Predstojnik Katedre za prapovijesnu arheologiju

Odgoda nastave prof. dr. sc. Mirja Jarak

Zbog službenog puta prof. dr. sc. Mirje Jarak odgađa se nastava iz kolegija Jadranski otoci u srednjem vijeku (srijeda, 7. 5. u 14h), Ranosrednjovjekovna plastika (ponedjeljak, 12. 5. u 11h) i Uvod u srednjovjekovnu arheologiju (utorak, 13. 5. u 11h).

Predstavljanje studentskih projekata

Dragi profesori i studenti,

Pozivamo Vas da u srijedu, 7. svibnja 2025., dođete na predstavljanje studentskih projekata Odsjeka za arheologiju i pogledate što su naši marljivi studenti radili protekle godine. Predstavljanje će se održati u konferencijskoj dvorani, na drugom katu knjižnice, s početkom u 14 sati. Nadamo se da ćete doći u što većem broju!

Uredništvo časopisa Fragmenti

Poziv na TRAIL radionicu

Poziv na TRAIL radionicu (Training and Research in the Archaeological Interpretation of Lidar) koja će se održati od 28. – 30. 10. 2025. u Postojni, Slovenija. Tema ovogodišnjeg TRAIL-a je Airborne laser scanning for farmed landscapes.

Registracija registracija je otvorena do 15. 06.

TRAIL 2025 flyer

Više informacija dostupno je na poveznici: