FESTARK – festival arheološke knjige

Arheološki muzej u Zagrebu organizira Festival arheološke knjige 09.-13. travnja. Svrha ovog festivala je ujediniti muzeje i ostale institucije koje se u svom krugu djelatnosti bave i izdavaštvom arheološke literature te se javnosti žele predstaviti putem svojih publikacija. Uz Arheološki muzej u Zagrebu, na festivalu sudjeluju sljedeće partnerske institucije (muzeji, udruge, instituti i izdavačke kuće):  Archaeopress Publishing, Archaeolingua Foundation, Arheološki muzej Istre, Arheološki muzej Narona, Arheološki muzej Zadar, Hrvatski restauratorski zavod, Hrvatsko arheološko društvo, Institut za arheologiju, Književni krug Split, Meridijani, Muzej grada Kaštela, Muzej vučedolske kulture, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka, Sveučilište u Zadru – Sveučilišna knjižara Citadela. Ulaz u muzej i na sva popratna događanja je besplatno, a sve institucije svoje publikacije prodaju po promotivnim cijenama.

Utorak, 09. travnja 2019.

11 – 12 h          Besplatno vodstvo za građanstvo

12 – 13 h          Predstavljanje monografije „Pottery Production, Landscape and Economy of Roman Dalmatia. Interdisciplinary approaches“ (Željko Miletić, Sveučilište u Zadru, Odjel za arheologiju; Goranka Lipovac Vrkljan i Ana Konestra, Institut za arheologiju)

17 – 18 h          Predstavljanje Priručnika projekta „Od strukovnih zanimanja do kreativne industrije“ (Zorica Babić, Arheološki muzej u Zagrebu)

18 – 19 h          Predavanje “Sopron” (Erzsebet Jerem, Institut za arheologiju Mađarske akademije znanosti, Archaeolingua Foundation)
napomena: predavanje je na engleskom jeziku

Srijeda, 10. travnja 2019.

12:30 – 13:30 h            Predavanje „Muzej vučedolske kulture i budući projekti“ (Dora Šimić, Muzej vučedolske kulture)

17 – 18 h                      Predstavljanje „Izdavaštvo Arheološkoga muzeja Zadar i njegov doprinos promociji arheologije“ (Marina Maruna, Arheološki muzej Zadar)

Četvrtak, 11. travnja 2019.

11 – 12 h          Besplatno vodstvo za građanstvo

12 – 13 h          Predstavljanje monografije „Crkva i zvono svetog Tome u Puli“ (Željko Ujčić i Tatjana Bradara, Arheološki muzej Istre)

18 – 19 h          Predavanje  „Antički Sikuli“ (Ivan Šuta, Muzej grada Kaštela)

Petak, 12. travnja 2019.

12 – 13 h          Predstavljanje monografije „PAKOŠTANE – VELI ŠKOLJ: Kasnoantički brodolom u geološkom-geografskom i kulturno-povijesnom kontekstu “ (Irena Radić Rossi, Sveučilište u Zadru, Projekt AdriaS; Goranka Lipovac Vrkljan, Institut za arheologiju)

Subota, 13. travnja 2019.

11 – 12 h          Predstavljanje ustanove za širu javnost “Arheološki muzej Narona“ (Toni Glučina, Arheološki muzej Narona)

13 – 14 h          Predavanje „Arheologija u stvarnosti i arheologija na filmu“ (Jacqueline Balen, Arheološki muzej u Zagrebu)

14 – 15 h          Besplatno vodstvo za građanstvo

15 – 16 h          Predstavljanje kataloga izložbe „Povratak u prošlost – bakreno doba u sjevernoj Hrvatskoj“ (Jacqueline Balen, Arheološki muzej u Zagrebu; Tihomila Težak Gregl, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu;  Ina Miloglav, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu; Dragana Rajković, Arheološki muzej Osijek)