Konferencija “From the Carpathians to the Adriatic: Archaeology of the Migration Period and the Middle Ages” i 4. sjednica Slovačko-hrvatskog odbora za humanističke znanosti održane su od 15. do 18. lipnja 2022. u slovačkoj Trnavi. Konferenciju su otvorili Miloš Lichner (Prorektor Sveučilišta u Trnavi), Aleksandar Heina (Veleposlanik Republike Hrvatske u Slovačkoj), Martina Klofačeva (Ministarstvo obrazovanja, znanosti, istraživanja i sporta Slovačke Republike), Staša Skenzić (Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske) te Željko Holjevac (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar). Zajedno sa slovačkim kolegama, članovi Katedre za opću srednjovjekovnu i nacionalnu arheologiju uspješno su održali svoja izlaganja, a u Hrvatskoj delegaciji bili su i Ana Azinović-Bebek (Hrvatski restauratorski zavod) i Ante Alajbeg (Muzej hrvatskih arheoloških spomenika). Članovi Slovačko-hrvatskog odbora za humanističke znanosti održali su sastanke na kojima je dogovorena buduća suradnja, a preostali članovi hrvatske delegacija bili su na kratkom izletu u Bratislavu i dvorac Červený Kameň. Svi sudionici i organizatori zatim su prisustvovali obilasku Trnave uz stručno vodstvo i svečanom potpisivanju protokola na Filozofskom fakultetu u Trnavi.