PROJEKT OPĆE SREDNJOVJEKOVNE ARHEOLOGIJE
NAZIV PROJEKTA: Terra nullius – na granici i iza granice od 8. do 12. stoljeća
PROGRAM: Hrvatska zaklada za znanost (HRZZ)
ŠIFRA PROJEKTA: IP-2022-10-9121
VODITELJ PROJEKTA
PROJEKTNI TIM
O PROJEKTU
Trajanje projekta: 29.12.2023. – 28.12.2027.
Vrijednost: 119.446,99 EUR
Istraživačka grupa:
Krešimir Filipec, voditelj projekta
Zdravka Hincak Daris
Ana Azinović Bebek
Ana Kuveždić Divjak
Mirela Pavić Vulinović
Zrinka Mileusnić
Andrej Magdič
Edin Bujak
Jasmina Davidović
Jana Škrgulja
Petra Nikšić
Sažetak:
Projekt Terra nullius – na granici i iza granice od 8. do 12. stoljeća obuhvaća teritorij omeđen Podravinom na sjeveru i Posavinom na jugu, a predstavlja kronološki nastavak i proširivanje dosadašnjih projekata predlagatelja prof. dr. sc. Krešimira Filipca. Navedeni je prostor, u povijesnoj literaturi, opisivan kao Panonska Hrvatska, u ranom srednjem vijeku često se pripisivao različitim gospodarima, a ponekad se opisuje i kao ničija zemlja, odnosno terra nullius. Terra nullius je pravni izraz koji se odnosi na „teritorij bez gospodara“. Čini se da se na toj „ničijoj zemlji“, početkom 10. stoljeća geopolitička tvorevina bliska državi. Život na granici i iza granice na toj „ničijoj“ zemlji (terra nullius) od 8. do 12. st. između jakih, velikih i snažnih sila tema je koja u arheološkoj literaturi nije često obrađivana te mnogi problemi ne samo da nisu riješeni već nisu niti otvoreni. U pomanjkanju drugih dostupnih izvora, groblja su nam često jedini pokazatelj veza i odnosa u ranom srednjem vijeku. Tu se može pratiti protok predmeta koji često upućuje na različite veze i suodnose, a položaj groblja u prostoru, npr. u odnosu na crkvu svjedoči o tome je li riječ o organiziranom području s gospodarom koji prati tadašnje procese ili ne. Smještaj groblja uz crkvu općenito se povezuje uz vrijeme kada postoji jača politička organizacija koja može ljude primorati da svoja stara groblja premjeste tamo gdje im je zadano. Cilj projekta razotkriti je neistražena pitanja navedenog područja, kako bi istraživanje upotpunilo znanstveno istraživanje prostora hrvatskog dijela Panonije u ranom srednjem vijeku.
Ključne riječi: Slaveni, Avari, Karolinzi, granice, granična područja, Donja Panonija, Siscia, Lobor, Poetovio
STATUS PROJEKTA: Aktualan
Krešimir Filipec, Cremation Cemetery under the Carolingian Wooden Church in Lobor, in: I. Basić, I. Josipović, M. Jurković (eds.), Fortunatus Ligo – Zbornik povodom sedamdesetog rođendana Ante Miloševića, Dissertationes et Monographiae 20, Split – Zadar – Zagreb – Motovun: Međunarodni istraživački centar za kasnu antiku i srednji vijek Sveučilišta u Zagrebu, Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu, Sveučilište u Zadru, 2024, 287–300.
Terenska provjera snimanja LiDAR-om
Arheološki terenski pregled izvršen je kako bi se provjerili rezultati dobiveni snimanjem LiDAR-om u okolici Lobora i Vinipotoka. Veći dio terenskog pregleda vršen je tijekom ožujka i travnja 2024. god., a drugi dio u listopadu i studenom 2024.god.
Sudjelovanje na međunarodnom znanstvenom skupu na Korčuli (Hrvatska)Prof. dr. sc. Krešimir Filipec, dr. sc. Jana Škrgulja i dr. sc. Petra Nikšić autori su postera kojim su predstavljeni rezultati istraživanja tijekom prve godine projekta “Terra nullius – na granici i iza granice od 8. do 12. stoljeća” (TerraNullbord IP-2022-10-9121) na međunarodnom znanstvenom skupu “Vrata Jadrana kroz stoljeća – Znanstveni skup Hrvatskog arheološkog društva” na Korčuli od 07. do 11. listopada 2024. god. Poster je predstavila dr. sc. Jana Škrgulja.
Sudjelovanje na međunarodnom znanstvenom skupu u Rimu (Italija)
Dr. sc. Jana Škrgulja i dr. sc. Petra Nikšić, više asistentice i suradnice na projektu sudjelovale su na međunarodnom znanstvenom skupu “30th EAA Annual Meeting” u Rimu u Italiji od 28. do 31. kolovoza 2024. god. Održale su izlaganje s temom “How Deep the Archaeological Material Allows Us to Dig into the Identity of the Inhabitants of Early Medieval Southern Pannonia and Dalmatia”.
Radni posjet MađarskojSukladno ciljevima projekta u okviru radnog sastanka, organiziran je 15. srpnja 2024. posjet Zalaváru u Mađarskoj.
Arheološka i bioarheološka škola u LoboruArheološka i bioarheološka škola u Loboru održana je istovremeno s arheološkim istraživanjima lokaliteta Lobor – Majka Božja Gorska u suradnji s američkim Institute of Field Research.
Terenska arheološka istraživanja lokaliteta Lobor - Majka Božja GorskaTerenska arheološka istraživanja lokaliteta Lobor – Majka Božja Gorska vršena su u lipnju i srpnju 2024. god. Otvorena je arheološka sonda na sjevernom bedemu gdje je potvrđen ranosrednjovjekovni sloj utvrđenog visinskog naselja.
Radni sastanak voditelja projekta i istraživačke skupineRadni sastanak suradnika na projektu Hrvatske zaklade za znanost “Terra nullius – na granici i iza granice od 8. do 12. stoljeća” (TerraNullBord, IP-2022-10-9121) održan je 18. lipnja 2024. u 10h na Odsjeku za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dvorani A-018 (Zbirka Odsjeka za arheologiju).
Istraživačka radionica "Ekonomska i socijalna kohezija u ruralnim naseljima ranog srednjeg vijeka"U sklopu projekta Hrvatske zaklade za znanost “Terra nullius – na granici i iza granice od 8. do 12. stoljeća” (TerraNullBord, IP-2022-10-9121), 17. i 18. lipnja 2024. održana je istraživačka radionica ˝Ekonomska i socijalna kohezija u ruralnim naseljima ranog srednjeg vijeka˝ na Odsjeku za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (Zbirka Odsjeka za arheologiju (A-018), Srednjovjekovni praktikum).
U istraživačkoj radionici sudjelovali su voditelj projekta i članovi istraživačke skupine, kao i zainteresirana javnost.
Predstavljanje projekta Hrvatske zaklade za znanost “Terra nullius – na granici i iza granice od 8. do 12. stoljeća” (TerraNullBord, IP-2022-10-9121) održano je 18. lipnja 2024. u 11h na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu u dvorani A-018 (Zbirka Odsjeka za arheologiju).
Projekt su predstavili voditelj prof. dr. sc. Krešimir Filipec te suradnice dr. sc. Jana Škrgulja i dr. sc. Petra Nikšić.
Viša asistentica (poslijedoktorandica) dr. sc. Petra Nikšić zaposlena je u lipnju 2024. god.
Sudjelovanje na međunarodnom znanstvenom skupu u Zagrebu (Hrvatska)Voditelj projekta prof. dr. sc. Krešimir Filipec i suradnice na projektu doc. dr. sc. Zrinka Mileusnić i dr. sc. Petra Nikšić sudjelovali su na međunarodnom znanstvenom skupu “9th International Conference on Medieval Archaeology: Ceramics, People and Places – The Significance of Ceramics for the Study of Social Relations in the Middle Ages” u Zagrebu 6. i 7. lipnja 2024. god.
Prof. dr. sc. Krešimir Filipec predstavio je poster s temom “Fragments of the pottery from the backfills of graves around the Church of Our Lady of Mountain in Lobor – case analysis”.
Doc. dr. sc. Zrinka Mileusnić i dr. sc. Petra Nikšić održale su izlaganja s temama “Podlehnik, Medieval village household pottery” i “Pottery with burnished decoration from Lobor as an indicator of continuity rather than change during the Great Migration Period”.
Sudjelovanje na međunarodnom znanstvenom skupu u Wrocławu (Poljska)
Dr. sc. Jana Škrgulja i dr. sc. Petra Nikšić, više asistentice i suradnice na projektu sudjelovale su na međunarodnom znanstvenom skupu “3rd MERC Postgraduate and Early Career Conference in Medieval Archaeology” u Wrocławu u Poljskoj od 24. do 27. travnja 2024. god. Održale su izlaganje s temom “Intertwining of Ethnic Identities in Southern Pannonia in Late Antiquity and Early Middle Ages”.
Zračna fotografija i snimanje LiDAR-omOdrađene su pripremne radnje te prelet letjelicom pomoću koje su snimljene zračne fotografije. Uz zračno fotografiranje, odrađeno je i snimanje LiDAR-om.